Neexistuje snáď žiadny záhradkár, čo si pestuje vlastnú zeleninu a ovocie alebo len skrášľuje čisto okrasnú záhradu, ktorý by nezachytával dažďovú vodu do nádrží. V posledných rokoch, keď sa prejavujú zmeny klímy tak, že sú cez leto dlhšie obdobia sucha a veľké horúčavy a dochádza maximálne k búrkam a náhlym prívalovým lejakom, je zachytenie dažďovej vody veľmi dôležité.
Skôr sme boli zvyknutí na to, že v lete niekoľkokrát dorazil klasický záhradný dážď. Ten aj dva dni v kuse miernou intenzitou zavlažoval naše záhrady aj záhony a voda sa krásne vsakovala. Žiaľ, vyzerá to, že záhradný dáždik sa stane minulosťou a vyschnutá popraskaná pôda nedokáže vsať intenzívne zrážky z letných búrok a pôda vysychá.
To má za následok aj znižovanie hladiny spodnej vody a nedostatok vody v studniach počas leta. Preto je zachytávanie dažďových zrážok do retenčných nádrží niekedy jediná možnosť, ako dodať rastlinám vodu počas obdobia sucha.
Prečo sa zachytená dažďová voda časom kazí?
Ako sme písali vyššie, väčšina dažďových zrážok počas roka je formou búrok a prívalových lejakov. Teploty sú vyššie a v období sucha je vzduch plný prachových častíc, na ktoré sa prichytáva mnoho organických nečistôt. V jarnom období sa k prachu pridáva aj peľ. Tento prach a peľ usedá na strechy, ktoré sú často znečistené aj výkalmi rôznych vtákov a pri zrážkach sú tieto nečistoty spláchnuté do nádrží na zadržanie dažďovej vody. Kvôli vyšším teplotám a priamemu svitu na retenčnú nádrž môže následne počas niekoľkých dní dôjsť ku kazeniu zadržanej dažďovej vody.
Príčinou je, že prach a zvlášť peľ aj vtáčie exkrementy obsahujú rôzne vysoké koncentrácie látok, či už organických alebo anorganických, ktoré sa v nádrži začnú rozkladať, a to aj kvôli rastúcej teplote zachytenej dažďovej vody. Dažďovka sa počas leta rýchlo kazí a to aj v uzavretých nádržiach, kedy vodu najviac na záhrade potrebujeme. V teplej dažďovej vode je relatívne málo kyslíka, nečistoty sa začnú rozkladať a vznikajú plyny a látky, ktoré spôsobujú zápach zadržanej dažďovej vody.
Jedná sa napríklad o sírovodík, metán, merkaptány, amoniak atď. To podporuje rast rias a časom je nádrž zelená a zapácha. Z dlhodobého hľadiska splach nečistôt a prachu zo strechy zanáša nádrž na dažďovú vodu a znižuje sa tým jej objemová kapacita.
Bakteriálny prípravok RAINEKO pomáha rozkladať nečistoty na neškodné látky a znižuje tvorbu usadenín v nádržiach na zadržanie dažďovej vody
RAINEKO - baktérie pre čistú dažďovku
Vyčistiť dažďovkuAko postupovať, aby zachytená dažďová voda v nádrži nezelenala a nezapáchala?
Najeffektívnejšia by bola možnosť odstrániť príčinu. Bohužiaľ nie každý má možnosť pri začínajúcom daždi odviesť mimo zbernú nádrž prvých niekoľko minút stekajúcej vody zo strechy, ktorá je práve najšpinavšia. Jedná sa vlastne o oplach, kedy spoločne s vodou stečie všetok prach a nečistoty, ktoré sa usadili na streche.
Existujú aj mechanické systémy, ktoré dokážu na začiatku dažďa takto znečistenú vodu zo strechy odviesť mimo retenčnú nádrž. Bohužiaľ vo väčšine prípadov to nie je reálne, keďže mnoho nádrží na zachytenie dažďovej vody je v záhradkárskych kolóniách, nehľadiac na to, že často prší v noci, keď spíme.
Je tiež dobré mať nádrž na dažďovú vodu na polievanie umiestnenú na tienistom mieste alebo nejak chránenú proti priamemu slnečnému žiareniu. Samozrejme najlepšie riešenie je mať nádrž na dažďovú vodu zakopanú, ale nie každý má tú možnosť týmto spôsobom dažďovú vodu zadržiavať.
Ak je v lete nádrž vystavená priamemu slnečnému svitu, voda sa v nej ohreje aj na viac ako 30 °C. To má za následok ako rozvoj rias a následné zelenanie nádrže, tak aj zníženie obsahu kyslíka. Tým pádom sa rozbehnú hnilobné procesy a zadržaná dažďová voda začne zapáchať, a to najčastejšie kvôli vznikajúcemu sírovodíku a merkaptánom po zhnitých vajciach.
Nie vždy je možné odstrániť príčiny spísané vyššie. Pre elimináciu následkov je teda vhodné použiť bakteriálny prípravok RAINEKO na dažďovú vodu. Zadržaná dažďová voda ošetrená naším bakteriálnym výrobkom RAINEKO je obohatená o mikroorganizmy, ktoré nielen udržiavajú dažďovku čistú, ale majú aj pozitívny vplyv na pôdu a zalievané rastliny.
RAINEKO - baktérie pre čistú dažďovku
- Eliminuje zápach a zlepšuje priehľadnosť vody
- Pomáha rozkladať listy, kvety, peľ a nečistoty spláchnuté zo striech
- Zabraňuje zahnívaniu vody
- Redukuje tvorbu usadenín a zanášanie nádrží
- Obsiahnuté mikroorganizmy pozitívne pôsobia na rastliny
- Ošetrená zálievka zlepšuje pôdne prostredie a vitalitu rastlín
- Ekologický výrobok bezpečný pre ľudí, zvieratá, vtáky a hmyz