Ako pripraviť stromy a kríky na zimu, aby nasledujúca sezóna bola plná zdravých plodov?

Jeseň je kľúčovým obdobím na prípravu ovocných stromov a kríkov na zimu. Správna starostlivosť o rastliny v tomto období zabezpečí nielen ich dobré prezimovanie, ale aj lepšiu vitalitu a odolnosť voči škodcom a chorobám, to pozitívne ovplyvní úrodu v v nasledujúcej sezóne.

Okrem tradičných spôsobov starostlivosti, ako je hnojenie a orezávanie, je čoraz dôležitejší aj pôdny mikrobiont – komplexný ekosystém užitočných mikroorganizmov v pôde.

Kedy začať s prípravou stromov a kríkov na zimné obdobie?

S prípravou stromov a kríkov na zimu je najlepšie začať v septembri a októbri, keď teploty začínajú klesať, ale pôda je ešte teplá. Koreňový systém tak získa čas na vstrebanie potrebných živín a mikrobiálna aktivita pôdy sa prispôsobí sezónnym zmenám. V prípade teplejšej jesene bez skorých mrazov možno v zimnej údržbe pokračovať až do začiatku novembra, ale je dôležité dokončiť všetky kroky pred prvým celodenným mrazom.

Očistné rezy pred zimou

Najmä v prípade stromov je potrebné odstrániť všetky výhonky alebo vlky, ktoré rastú pri kmeni, zbytočne zaťažujú strom. To isté platí pre suché konáre bez listov, ktoré sú zvyčajne napadnuté a musia sa odstrániť.

prorez-stromu

Výživa stromov a kríkov pred zimou

Na jeseň je veľmi dôležité zamerať sa na draslík a fosfor. Tieto dôležité prvky podporujú dozrievanie pletív, vďaka čomu sú rastliny odolnejšie voči mrazu. Draslík tiež zohráva úlohu pri regulácii vody v bunkách, čo pomáha stromom a kríkom lepšie sa vyrovnať so zimným suchom.

Naopak dusík, ktorý podporuje rast listov, by sa mal podávať veľmi striedmo alebo vôbec, pretože môže spôsobiť nadmerný rast a znížiť odolnosť voči chladu. Prirodzeným zdrojom draslíka a fosforu je kompost, preto je vhodné ho pridávať k stromom a kríkom.

TIP: Ako správne kompostovať sa môžete prečítať tu: Ako správne kompostovať záhradný a domáci odpad?

Pôdne mikroorganizmy: Kľúč k vitalite a odolnosti rastlín

Pôdne mikroorganizmy (ZEMBIOTIKO), ako sú mykorhízne huby, baktérie a aktinomycéty, hrajú zásadnú úlohu v udržiavaní zdravia stromov a kríkov. Tieto mikroorganizmy napomáhajú prenosu živín, ako je napríklad spomínaný fosfor či draslík, z pôdy do rastlín, zlepšujú štruktúru pôdy a chránia korene pred patogénmi spôsobujúcimi hubové a plesňové choroby.

Dodanie pôdnych mikroorganizmov, najmä po jesennom kompostovaní, môže výrazne zvýšiť odolnosť rastlín proti zimnému stresu a patogénom.

zalevani-stromu

Ochrana proti škodcom a chorobám

Posilnením vitality rastlín pred zimou znižujeme riziko napadnutia chorobami a škodcami v nasledujúcej sezóne. Zdravá pôda bohatá na mikroorganizmy je menej náchylná na premnoženie patogénnych húb a baktérií, ktoré môžu počas zimy napadnúť oslabené koreňové systémy.

Mulčovanie

Po aplikácii kompostu pôdnych mikroorganizmov je vhodné pokryť pôdu okolo stromov a kríkov vrstvou mulča (listie, slama alebo drevné štiepky). Mulč nielen chráni pôdu pred premŕzaním, ale aj postupne uvoľňuje organické látky a živiny do pôdy.

mulcovani

Mechanická ochrana stromov a kríkov

Okrem mikrobiálneho ošetrenia by mali byť stromy a kríky chránené pred fyzickým poškodením spôsobeným mrazom alebo snehom. Mladé stromy možno ovinúť jutou alebo špeciálnymi textíliami. Taktiež je dobré preventívne odstrániť napadnuté a suché konáre, ktoré by mohli byť počas zimných mesiacoch vstupnou bránou pre choroby.

Ako zvýšiť úrodu v nasledujúcej sezóne

Príprava na zimu, ktorá zahŕňa správnu výživu a podporu pôdneho mikrobiómu, vedie k zvýšeniu vitality rastlín a tým aj k vyššej úrode v nasledujúcom roku. Silný koreňový systém, podporovaný pôdnymi mikroorganizmami, dokáže na jar rýchlejšie absorbovať živiny a vodu, čo vedie k lepšiemu rastu a produkcii plodov.

Postup jesenného výživového ošetrenia stromov a kríkov na prezimovanie

  • Odstráňte vrchnú vrstvu zeminy alebo trávny drn, ale opatrne, aby ste nepoškodili korene. Urobte to na viacerých miestach v dostatočnej vzdialenosti od kmeňa.
  • Aplikujte pôdne mikroorganizmy v prípravku ZEMBIOTIKO, 5l zálievky ku každému stromu.
  • Následne rozprestrite vyzretý kompost vo vrstve cca 5 cm.
  • Vráťte späť odstránenú vrchnú vrstvu zeminy alebo trávny drn.
  • Opäť zalejte vodou.
  • Môžete pridať vrstvu mulču.
zembiotiko

ZEMBIOTIKO - unikátna kombinácia mikroorganizmov

  • na aplikáciu pred alebo počas výsevu rastlín
  • zlepšuje rast a zväčšuje plochu koreňového systému
  • zvyšuje výživové vlastnosti plodín
  • nezťažuje pôdu chémiou
Zistiť viac