Keď sa zameriame na pestovanie ovocia, zeleniny alebo plodín, môže sa nám zdať, že úroda je ovplyvnená hlavne počasím, hnojivami a starostlivosťou počas rastu. Realita je však taká, že kvalita a zdravie plodov začína oveľa skôr – už v okamihu výsadby.
1. Výber kvalitných sadeníc a semienok
Základom úspechu je výber kvalitných sadeníc a semienok. Musia byť nielen čerstvé, ale aj zdravé a nenapadnuté škodcami či chorobami (roztoče, strapky, plesne atď.). Výberom kvalitných sadeníc zvyšujeme šancu na to, že rastliny budú zdravo rásť a plodiť.
Ak máme možnosť a priestory, tak je ideálne si vypestovať vlastné sadenice zo semien. Potom budeme mať istotu, že sadenice budú zdravé bez napadnutia škodcami.
2. Príprava pôdy
Pred výsadbou je dobré si pôdu pripraviť. K tomu patrí čistenie od burín, spracovanie pôdy tak, aby bola vzdušná a vlhká. Pred výsadbou do riadkov alebo dier odporúčame aplikovať ZEMBIOTIKO do zálievky.
Pri výseve semien do substrátu pre produkciu vlastných sadeníc a prísady, napríklad u paprík a rajčín, odporúčame ZEMBIOTIKO so substrátom alebo hrabankou premiešať, a to cca jednu kávovú lyžičku na 10 l substrátu.
Niekedy býva kvalita kupovaných substrátov pre prísady veľmi mizerná a môže obsahovať semená burín alebo vajíčka či zárodky škodcov a chorôb. Taký substrát odporúčame sterilizovať v rúre na pečiacom plechu pri teplote cca 80 °C po dobu 20 minút.
Zdravá pôda je základom pre rast silných a odolných rastlín.
3. Správne načasovanie
Každá rastlina má svoju ideálnu dobu výsadby. Napríklad pri výsadbe prísady paprík zo semien je ideálny termín koniec januára až polovica februára, u rajčín je to koniec februára až prvá polovica marca. A výsadba von sa odporúča až po zmrzlých. Viac si môžete prečítať v Záhradníkovom kalendári (pripravujeme), kde je popísaná doba výsevu najbežnejšej zeleniny a byliniek.
4. Správna hĺbka a rozostavenie
Pri výsadbe je dôležité sadenice alebo semienka zasadiť do správnej hĺbky. Ak ich zasadíme príliš hlboko, môžu sa zle vyvíjať, alebo dokonca uhynúť. Tiež je kľúčové dodržať odporúčané rozostupy medzi jednotlivými rastlinami, aby mali dostatok priestoru pre rast a nekonkurovali si o výživu a tiež sa potom dobre zbierali. Tieto informácie sa môžete dočítať na obaloch semienok danej rastliny.
5. Polievanie a ochrana
Po výsadbe je potrebné zabezpečiť rastlinám dostatok vlahy, ale zároveň ich chrániť pred prelievaním. Voda je životne dôležitá pre rast rastlín, ale jej nadbytok môže viesť k hnilobe a rôznym chorobám. Pri výsadbe semien do pôdy nie je potrebné hnojiť, ba dokonca to má negatívny dopad a môže dôjsť k popáleniu.
Tu by sme odporúčali pri vzejdení mladých rastliniek zo semienok zaliať zálievkou s produktom FERTIKO s mykorhizou, ktorý obsahuje pôdne mikroorganizmy sprístupňujúce živiny z pôdy a podporujúce imunitu a odolnosť rastlín voči abiotickým podmienkam (sucho, horúčava), ale i biotickým (prirodzená odolnosť voči chorobám a vytlačenie patogénov z prostredia okolo rastliny atď.).
Záverom
Každá fáza pestovania rastlín je dôležitá, ale výsadbe by sme mali venovať zvláštnu pozornosť. Pri dodržaní správnych techník a metód výsadby položíme pevný základ pre kvalitnú a zdravú úrodu. Je to investícia času a energie, ktorá sa nám v budúcnosti vráti v podobe bohatej a chutnej úrody.
ZEMBIOTIKO - unikátna kombinácia mikroorganizmov
- na aplikáciu pred alebo počas výsevu rastlín
- zlepšuje rast a zväčšuje plochu koreňového systému
- zvyšuje výživové vlastnosti úrody
- nezvyšuje zaťaženie pôdy chémiou
FERTIKO - mikrobiálna výživa rastlín
- pôsobí proti patogénom
- rastliny majú lepšiu imunitu a odolnosť voči stresu
- zvyšuje výživové vlastnosti úrody
- nezvyšuje zaťaženie pôdy chémiou