Tak ako pre hmyzie škodce rastlín existujú prirodzení nepriatelia zo sveta mikroorganizmov, tak je tomu aj u hubových chorôb, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu alebo úplne zdecimovať celé rastliny. Keď vidíme na ovocí či zelenine alebo ich plodoch príznaky plesne alebo hniloby, je už celkom neskoro na rázne zakročenie, ale aj tak môžeme znížiť poškodenie a následne zachrániť zvyšok úrody.
U hubových chorôb je dôležitá prevencia. Aby pleseň alebo hniloba napadla naše rastliny, musí k tomu mať podmienky, bohužiaľ nie všetky môžu záhradkári ovplyvniť.
Na záhrade nikdy neovplyvníme také faktory, ako sú klimatické podmienky:
- teplota,
- vlhkosť,
- dĺžka slnečného svitu,
- intenzita a rozloženie dažďových zrážok,
- a ďalšie...
Stále nevieme prikázať vetru či dažďu. Klimatické podmienky sa dajú ovplyvniť iba pri takzvanom indoor pestovaní (v uzavretých priestoroch pod umelým osvetlením) a čiastočne doma u izbových rastlín.
Naopak môžeme ovplyvniť imunitu rastliny, ktorá je spojená s jej výživou, symbiotickými mikroorganizmami v pôde a redukciou stresových podmienok. Hlavným faktorom je eliminácia a zneprístupnenie patogénov spôsobujúcich hubové choroby rastlinám.
Pre elimináciu a zneprístupnenie patogénov spôsobujúcich hubové choroby rastlín je vhodné použiť konkrétne druhy prirodzených, v pôde sa vyskytujúcich mikroorganizmov, ktoré dokážu vytvoriť biologickú bariéru okolo rastliny a hlavne okolo koreňového systému a špecifickými účinkami v tomto priestore zabrániť preniknutiu hubových patogénov do rastlín.
Baktérie ako obrana proti hubovým chorobám
Medzi veľmi prospešné mikroorganizmy patria ako baktérie, tak niektoré užitočné huby. A my sa zoznámime s tými najdôležitejšími a zmienime zjednodušene spôsob, ako pomáhajú rastlinám bojovať proti hubovým chorobám.
Najvhodnejšie baktérie, ktoré sa používajú ako biofungicídy v poľnohospodárstve
Rod Bacillus má niekoľko druhov baktérií, napríklad Bacillus subtilis, Bacillus megaterium, Bacillus licheniformis, Bacillus velezensis predtým Bacillus amyloliquefaciens, ktoré vykazujú účinky proti hubovým chorobám rastlín.
Druhy rodu bacillus majú pre rastliny a pôdny život aj iné veľmi pozitívne vplyvy, ale my sa tu zameriame na ich fungicídne vlastnosti. Z laického hľadiska je efekt pôsobenia bacilov na rastlinu proti plesniam a hnilobám podobný.
Druhy rodu Bacillus pôsobia niekoľkými spôsobmi:
- Konkurencia o živiny a priestor s hubovými patogénmi, čím sa vytlačia z prostredia.
- Indukovaná systémová rezistencia ISR, kedy je u rastliny zvýšená schopnosť boja s hubovými patogénmi.
- Produkcia antifungálnych antibiotík, ktoré priamo zabraňujú klíčeniu spór alebo vedú k zastaveniu rastu mycélia patogénnych húb. Produkujú napríklad surfaktín, bacillomycín a fengycín.
- Priame parazitovanie na patogénnych hubách.
Pôdne baktérie rodu Bacillus dokážu potlačiť alebo zabrániť napríklad týmto hubovým chorobám: hrdza, múčnatka, škvrnitosť, Botrytis (šedá pleseň), Rhizoctonia, Pythium, Fusarium, Phytophthora, Sclerotinia atď.
Pseudomonas fluorescens je gramnegatívna baktéria, ktorá produkuje fluorescenčné pigmenty. Aj Pseudomonas fluorescens poskytuje rastlinám mnoho ďalších špecifických benefitov, avšak princíp účinku proti plesniam a hnilobe pri pestovaní rastlín je obdobný ako u rodu Bacillus.
Foto: Pseudomonas fluorescens
Konkuruje v prostredí patogénom, indukuje systémovú rezistenciu rastlín a produkuje antifungálne antibiotiká pyoverdín, pyochelín, fenazíny, fluoroglucinoly, pyoluteorín, pyrrolnitrín.
Druhy rodu Seratia sú gramnegatívne, nesporulujúce pohyblivé tyčinky, ktoré vykazujú produkciu antifungálneho účinku v rhizosfére (najbližšie okolie a povrch koreňov rastlín), ako sú chitinázy
a siderofory.
ZEMBIOTIKO - unikátna kombinácia mikroorganizmov
- k aplikácii pred alebo počas výsevu
- zlepšuje rast a zväčšuje plochu koreňového systému
- zvyšuje výživové vlastnosti výpestkov
- nezaťažuje pôdu chémiou
FERTIKO - mikrobiálna výživa rastlín
- pôsobí proti patogénom
- rastliny majú lepšiu imunitu a odolnosť voči stresu
- zvyšuje výživové vlastnosti výpestkov
- nezaťažuje pôdu chémiou
Huby v službách rastlín
Aj keď to znie paradoxne, niektoré symbiotické huby veľmi účinne potláčajú iné patogénne huby spôsobujúce rôzne hniloby alebo plesne. Zmienime tie najdôležitejšie zástupcov.
Chaetomium cupreum je pôdna huba, ktorá produkuje látky potláčajúce patogénne huby a je silným antagonistom (konkurentom) mnohým rastlinným patogénom, ako sú Peronospora – pleseň révová, hniloba jahodníka, pleseň uhorková atď.
Huby rodu Clonostachys fungujú na princípe mykoparazitizmu, kedy v pôde rozkladajú mycélia (podhubie) a spóry patogénnych húb, ako je hlízenka obecná (biela hniloba), šedé plesne (Botrytis cinerea) atď.
Biofungicídy: prírodná obrana proti plesniam a hnilobe
Najznámejšie a najpoužívanejšie biofungicídy sú huby rodu Trichoderma.
Najznámejšie sú druhy T. harzianum, T. virens, T. viride, T. atroviride, T. hamatum. Druhy Trichoderma vykazujú pre rastliny mnoho ďalších benefitov než len ochranu proti plesniam a hnilobám, ako je napríklad hospodárenie s vodou a živinami, vytváranie vhodného prostredia v rizosfére pre ďalšie symbiotické mikroorganizmy s rastlinami atď.
Foto:Trichoderma harzianum
Z hľadiska fungicídneho účinku je to mykoparazitizmus (priama likvidácia spor a mycélia) a antagonizmus (konkurencia a vytláčanie z prostredia a zabraňovanie rastu) hubových patogénov rastlín.
Druhy Trichoderma pôsobia na širokú škálu plesní a hnilôb napadajúcich rastliny ako napríklad hlízenka obecná (biela hniloba), šedé plesne (Botrytis cinerea), koreňomorka, hlízenka hľuznatá, čerň striedavá, škvrnitosť a pleseň slnečnice, fomová listová škvrnitosť, pleseň révy, spála repky, fytoftorová koreňová hniloba, pleseň zemiaková atď.
Druhy húb Trichoderma majú v pestovaní rastlín pevné miesto.
PBCHT - zmes mikroorganizmov potláčajúcich plesne
- Pseudomonas fluorescens, Bacillus subtilis, Chaetomium cupreum, Trichoderma viride
- bezpečné pre zvieratá, ľudí, vtáky a včely
- žiadna ochranná lehota
- nevzniká odolnosť
Záver
Chrániť zberané ovocie, zeleninu alebo izbové rastliny pred hubovými chorobami možno aj šetrnou prírodnou cestou bez použitia toxických chemických fungicídov, ktoré majú z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na pôdu a celé životné prostredie vrátane nás ľudí.