Zjednodušene by sa dalo povedať, že pôda je jeden veľký organizmus, v ktorom prebieha vznik a premena rôznych látok. Tak ako sa v poslednej dobe objasňuje dôležitosť ľudského črevného mikrobiomu pre imunitu, lepšiu náladu a vlastne celkové zdravie človeka, aj pôdne mikroorganizmy majú rovnaký vplyv na zdravý rast, vitalitu, odolnosť rastlín a tiež kvalitu a ich výživovú hodnotu pre nás ľudí ako konzumentov.
Zloženie a život v pôde
Pôda je tvorená pevnou minerálnou zložkou, vodou, vzduchom a v tomto systéme žijú rôzne organizmy. Tieto štyri elementy tvoria dohromady pôdny agregát. Spájaním malých agregátov do väčších celkov sa zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu.
V tomto zdravom pôdnom systéme je veľmi rušno - žijú tu huby, baktérie, prvoky, hlístice, kroužkovce (dážďovky), larvy rôznych druhov hmyzu a podzemné časti rastlín. Väčšina týchto organizmov je na sebe potravne naviazaná.
- Huby dokážu vďaka rozsiahlemu mycéliu hospodáriť s vodou a minerálnymi látkami.
- Baktérie dobre premieňajú organickú zložku na minerálnu, sprístupňujú živiny.
- Prvoky sa živia baktériami a produkujú organické látky.
- Rastliny ako jediné dokážu vďaka fotosyntéze dodávať do pôdy organický uhlík vo forme jednoduchých cukrov, a to zásluhou koreňového systému. Tento cukor potom rastliny vymieňajú za iné živiny práve pomocou baktérií a húb.
A práve najbližšie okolie koreňového systému rastlín, rhizosféra, je najbohatšie na mikroživot, ale to len v pôde, ktorá je zdravá a nie je chemicky zaťažovaná syntetickými hnojivami a pesticídmi.
Vplyv intenzívneho poľnohospodárstva na pôdu
Väčšina poľnohospodárskej pôdy je silne poškodená intenzívnym poľnohospodárstvom, ktoré má za následok pôdnu eróziu, kedy dochádza k strate najdôležitejšej organickej zložky pôdy. Dostatočné množstvo mikroorganizmov v pôde zabezpečuje rastlinám optimálne množstvo vody v období sucha a teda aj príjem potrebných makroživín, ako je dusík, fosfor a draslík, tak aj mikroživín, medzi ktoré patrí vápnik, síra, horčík, bór, mangán, zinok, železo, meď atď. v správnej forme pre príjem rastlinami.
To všetko zabezpečujú pôdne mikroorganizmy, ktoré môžeme dodávať na svoje políčka a záhony a zlepšovať tak kvalitu pôdy, ako aj vitalitu a rast našich rastlín.