Záhradníkov kalendár alebo čo sa kedy na záhrade vsádza a žne

Záhrada môže byť skutočným rajom plným vôní, farieb a chutí. Aby však bola úroda bohatá a rastliny zdravé, je dobré dodržiavať určitý kalendárny plán. Vedieť, čo kedy zasadiť, môže záhradkárom výrazne uľahčiť prácu a zvýšiť ich úspešnosť.

zahradnikov-kalendar

Január

V tomto zimnom mesiaci je záhrada zvyčajne v pokoji. Je to však ideálny čas na plánovanie
a objednávanie semienok. 

Február

Vonku je stále zima a záhrada stále odpočíva, ale už je čas na sadenie semienok pre vlastnú sadzbu
a sadenice.

Výsadba a siatie

Vnútri: Vo februári je čas, kedy sa začína s predpestovaním rastlín. Najčastejšie sú to paradajky, papriky, ale aj baklažán, zeler alebo šalát. Do skleníka alebo pareniska môžete vysiať skoré reďkovky, ale radšej ich prikryte netkanou textíliou kvôli možným mrazom.

Marec

Prichádza jar a s ňou prvé práce na záhrade. Marec je možno najdôležitejší mesiac pre záhradkárčenie.

Prvé teplejšie slnečné lúče nabádajú vyjsť na záhradu a začať s jarným upratovaním po zime. To znamená napríklad vyhrabať lístie, orezať stromy, než sa vytvoria puky, odstrániť z jahodníkov staré lístie a môžete prihrnúť zeminu, broskyne ošetrite proti kučeravosti, napríklad mikroorganizmami Pseudomonas ssp., Bacillus ssp., Chaetomium ssp. a Trichoderma ssp. (PBCHT).

pbcht

PBCHT - zmes mikroorganizmov potláčajúcich plesne

  • Pseudomonas fluorescens, Bacillus subtilis, Chaetomium cupreum, Trichoderma viride
  • bezpečné pre zvieratá, ľudí, vtáky a včely
  • žiadna ochranná lehota
  • nevzniká odolnosť
Zistiť viac
zembiotiko

ZEMBIOTIKO - unikátna kombinácia mikroorganizmov

  • k aplikácii pred alebo počas výsevu rastlín
  • zlepšuje rast a zväčšuje plochu koreňového systému
  • zvyšuje výživové vlastnosti výpestkov
  • nezaťažuje pôdu chémiou
Zistiť viac

Ak ste na jeseň neprekopali záhony, je v túto dobu najvyšší čas záhony preorať. Predtým môžete na záhon alebo políčko rozhodiť trochu kompostu alebo maštaľného hnoja a orbou všetko zapraviť do pôdy. Po orbe je potom potrebné povrch vyrovnať napríklad valcovaním. Keď sa niekde objaví burina, tak ju vytrhajte, kým sa nerozšíri.

Pri sadzbe zemiakov do riadkov odporúčame zálievku so ZEMBIOTIKOM pred samotným vložením naklíčených hľúz. 

Výsadba a siatie

Vonku: Môžete zasadiť zemiaky, cibuľu, cesnak a vysiať šalát, hrášok či špenát. V marci sa môžu sadiť všetky ovocné stromy (čerešňa, jabloň, hruška, slivka, marhuľa atď.) a kríky (jahoda, malina, egreš, čučoriedky, ríbezle).

Vnútri: Presádzajte predpestované rastliny, ak už dosiahli potrebnú veľkosť, a pomaly ich otužujte vetraním. Ale je tiež čas na vysievanie byliniek, ako je bazalka, majoránka, tymián, oregano (pamajorán).

Apríl

Tento mesiac je v znamení rýchleho rastu a prebúdzania záhrady, prihnojovania, ale aj prvého výskytu škodcov.

Stromy a kríky je potrebné podporiť aplikáciou zálievky s ZEMBIOTIKO a FERTIKO s mykorhizou.  Zvýši sa tým odolnosť proti škodcom a chorobám po zimnom období. Pred výsevom zeleniny do záhonov vykonajte zálievku so ZEMBIOTIKOM.

Ak ste vykonali výsev zo semienok, je potrebné udržiavať záhon vlhký. Polievajte najlepšie podvečer, kedy nie je tak silné slnečné žiarenie. V apríli môžete založiť aj nový trávnik. Mladé rastlinky môžete podporiť biostimulantom LISTEKO, konkrétne postrekom na list.

fertiko

FERTIKO - mikrobiálna výživa rastlín

  • pôsobí proti patogénom
  • rastliny majú lepšiu imunitu a odolnosť voči stresu
  • zvyšuje výživové vlastnosti výpestkov
  • nezaťažuje pôdu chémiou
Zistiť viac
listeko

LISTEKO - biostimulant zlepšujúci rast rastlín

  • Prírodný biostimulant pre ekologické poľnohospodárstvo a bio produkciu
  • Podporuje tvorbu rastu nových listov
  • Veľmi vhodné pre listovú zeleninu
  • Zvyšuje organoleptické a výživové vlastnosti zeleniny
  • Pomáha regenerovať rastliny napríklad po krupobití
  • Ekologický výrobok
Podporiť rast rastlín

Výsadba a siatie

Vonku: Teraz môžete vysiať semená mrkvy, reďkovky, kalerábu, karfiolu, brokolicu, póru, kôpru, pažítky a všetku zeleninu, ktorá sa dala vysiať už v marci.

Vnútri: Pokračujte v predpestovaní rastlín pre neskoršiu výsadzbu ako napríklad tekvica, cukety, uhorky alebo kapusta.

Máj

Už z názvu tohto mesiaca je jasné, že všetko kvitne, rastie a vonia. Teplé počasie už je takmer tu, ale pozor na neskoré mrazy. Pranostiky hovoria, že po ľadových mužoch (Pankrác, Servác a Bonifác v necelej polovici mesiaca) by sa už nemali objaviť mrazíky, ktoré by spálili zeleninu alebo kvety ovocných stromov, bohužiaľ niekedy tomu tak nemusí byť.

Po tomto termíne už môžete vysádzať chúlostivú predpestovanú plodovú zeleninu. Predpestované bylinky už tiež môžu do zeme. Von na balkón alebo terasu už môžete dať aj truhlíky s muškátmi (pelargónie) alebo petúnie. V máj býva aj prvá úroda zeleniny ako napríklad reďkovky, šalát alebo hrášok. Po odkvitnutí ovocných stromov a tvorbe plodov je potrebné vykonať preriedenie, kedy sa odstraňujú plody blízko seba.

V prípade, že ich je na vetvách príliš veľa, vedie to k tomu, že strom zvyšné plody vyživí lepšie. Vďaka tomu sú väčšie, chutnejšie a odolnejšie, ale tiež potom nedochádza k lámaniu preťažených vetiev pri nárazoch vetra. Pre lepšiu a zdravšiu úrodu doprajte rastlinám zálievku obohatenú o FERTIKO s mykorhizou.

Taktiež dávajte pozor na chladnejšie noci a tým väčšiu vlhkosť, čo môže byť príčinou výskytu múčnatky (biely až múčnatý povlak listov). Preto ako prevenciu odporúčame nasadiť mikroorganizmy (PBCHT), ktoré dokážu túto hubovú chorobu vytlačiť prirodzenou a nechemickou cestou. Kvitnutie a tvorbu plodov ako u stromov, kríkov, okrasných rastlín alebo zeleniny podporte biostimulantom STIMULO, a to aplikáciou na list,

pbcht

PBCHT - zmes mikroorganizmov potláčajúcich plesne

  • Pseudomonas fluorescens, Bacillus subtilis, Chaetomium cupreum, Trichoderma viride
  • bezpečné pre zvieratá, ľudí, vtáky a včely
  • žiadna ochranná lehota
  • nevzniká odolnosť
Zistiť viac
stimulo

STIMULO - biostimulant pre viac kvetov a plodov

  • Prírodný biostimulant pre ekologické poľnohospodárstvo a bio produkciu
  • Iniciuje a podporuje kvitnutie a znižuje opadávanie kvetov
  • Lepšia tvorba kvetov, plodov a zvýšenie výnosnosti
  • Zvyšuje organoleptické a výživové vlastnosti výpestkov
  • Lepšie sfarbenie a stálosť kvetov u okrasných rastlín
  • Ekologický výrobok
Podporiť kvety a plody

Výsadba a siatie

Vonku: Teraz vykonajte výsadbu predpestovaných paradajok a paprík a môžete už vysiať aj cukety, melóny, tekvicu, fazuľu, uhorky a tiež bylinky ako bazalka, majoránka, oregano, rozmarín, mäta, medovka či tymián.

Jún

Leto ide na plné obrátky. Rastliny na záhrade sú smädné, a preto potrebujú častú zálievku. Skvelé riešenie je zadržiavanie dažďovej vody zo striech do nádrží. Aby sa voda v nádžiach nekazila a zlepšovala vlastnosti pôdy a rastlín, je vhodné do nej aplikovať prírodné mikroorganizmy RAINEKO.

Záhony je potrebné priebežne okopávať a odstraňovať burinu, pretože buriny spotrebúvajú pôdnu vodu. Na zníženie odparu je možné použiť mulč. Záhony polievajte ráno alebo podvečer. V júni je tiež dobré rastliny podporiť vo výžive a imunite, do zálievky pridajte FERTIKO s mykorhizou.

Rovnako je vhodné aplikovať biostimulanty postrekom na list. Je teplo a po dažďoch sa môžu objaviť plesne ako napríklad múčnatka alebo pleseň zemiaková, ktorá napáda aj paradajky. Preto je vhodná prevencia pomocou užitočných mikroorganizmov, ako sú druhy v balení PBCHT. Na škodcov, ako sú pásavky, lalokonosec a vošky účinkujú entomopatogénne huby BMV, na húsenice mory kapustovej, obalovača alebo bielokvetého kapustového účinkuje mikroorganizmus Bacillus thuringiensis BTK.

raineko

RAINEKO - baktérie pre čistú dažďovku

  • Eliminuje zápach a zlepšuje priehľadnosť vody
  • Pomáha rozkladať lístie, kvety, peľ a nečistoty spláchnuté zo striech
  • Zabraňuje zahnívaniu vody
  • Obsiahnuté mikroorganizmy pozitívne pôsobia na rastliny
  • Ekologický výrobok bezpečný pre ľudí, zvieratá, vtáky a hmyz
Vyčistiť dažďovku
bmv

BMV - prirodzené entomopatogénne huby

  • používajú sa v ekologických bioinsekticídoch
  • prirodzene sa vyskytujú v pôde
  • chemicky nezaťažujú vodu a prírodu
  • bezpečné pre zvieratá, ľudí, vtáky a včely
Zistiť viac

Výsadba a siatie

Vonku: fazuľa, uhorky, kukurica, čakanka, zo sadby aj paradajky a papriky. K opätovnej úrode vysievajte šaláty, reďkovky, kaleráb, pór, karfiol.

Júl–august

Teplé letné mesiace sú vhodné pre druhú vlnu siatia zeleniny, ktorú môžete zbierať na jeseň, a niektoré šaláty až do prvých mrazíkov. Rastlinám doprajte dostatok vlahy zálievkou, ktorá môže byť stále obohatená o FERTIKO s mykorhizou. Plodovú zeleninu podporte pre výdatnú a chutnú úrodu biostimulantom STIMULO.

Ak ste niektoré časti záhonu už zobrali, na voľné miesto odporúčame vysiať medziplodiny, tzv. zelené hnojenie, ako je napríklad facélia alebo ďatelina. Výhodou zeleného hnojenia je, že zabráni odparu vody a erózii pôdy, ďalej pôdu prevzdušnia a u ďateliny alebo iných bôbovitých zástupcov dodajú do pôdy dusík fixáciou zo vzduchu. A na jeseň pri preoraní sa tlením späť uvoľňujú do pôdy živiny a tvorí sa humus.

Výsadba a siatie

Vonku: Opäť sadte rad zeleniny pre jesennú úrodu, ako sú šaláty, reďkovky alebo aj mladú cibuľu, špenát, pekinskú kapustu, pre novú úrodu jahôd je čas na sadbu sadeníc jahôd.

September–október

Prichádza jeseň a s ňou úroda a príprava na zimu. Pri dobrom počasí možno zbierať druhé kolo zeleniny vysiatej začiatkom leta. Odporúčame založiť kompost. Je to skvelé prírodné hnojivo plné prospešných látok a mikroorganizmov.

Prečítajte si: Ako správne kompostovať odpad zo záhrady a z domu?

Kompost umiestnite tam, kde nie je priame slnko a ani nie je vystavený možnému silnému dažďu, ideálne pod predĺženou strechou záhradného domčeka alebo pod stromom.

kompostovani

Koncom októbra sa môžete pustiť do orania záhonov. Ak neorieš zelené hnojenie, môžeš na plochu záhonu rozložiť kompost a ten zapracovať.

Výsadba a siatie

Vonku: Koncom októbra je čas na výsadbu cesnaku a okrasných cibuľovín (tulipány, kosatce, gladioly, narcisy atď.).

November–december

Na záhrade vykonajte finálne upratovanie. Pohrabte lístie, môžete orezať a presvetliť koruny stromov, zostrihnúť živý plot a ďalšie kríky a potom už záhrada odpočíva.

hrabani-listi

Vonku: Ak ste doteraz nevykonali, teraz je čas na prípravu záhrady na zimu, zakrytie citlivých rastlín a výsadbu niektorých ovocných stromov a kríkov ako sú jablone, hrušky, egreš, ríbezle alebo čučoriedky.

Záver 

Záhradníkov kalendár je len orientačný, pretože presné termíny môžu závisieť od konkrétnych klimatických podmienok daného miesta. Je však skvelým vodítkom pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov a pomáha udržať krok s rytmami prírody.

Pravidelná pozornosť k detailom a rešpekt k jednotlivým rastlinám potom zabezpečí bohatú starostlivosť a kvalitnú úrodu.