Čo sú mikroorganizmy

Povedzme si zjednodušene, čo sú mikroorganizmy 🙂

Mikroorganizmy - nepostrádateľný účastník nielen v udržateľných procesoch životného prostredia, ale aj v domácnostiach a v poľnohospodárstve.

mikro-organizmy

Mikroorganizmy, ako sú baktérie, riasy, kvasinky a plesne, hrajú kľúčovú úlohu v mnohých procesoch týkajúcich sa životného prostredia. Sú to hlavní činitelia. Bez ich prítomnosti by vôbec neboli možné niektoré z najdôležitejších oblastí, ako je čistenie odpadových vôd, udržiavanie čistoty prírodnej vody v nádržiach (jazerá, rybníky, akváriá), akvaponia, kompostovanie biologického odpadu, ekologické odstraňovanie organických odpadov a poľnohospodárstvo, teda ekologické pestovanie a ochrana rastlín.

Podľa spôsobu, akým pôsobia na svoje prostredie, môžeme mikroorganizmy rozdeliť na nasledujúce základné kategórie:

Producenti

Jedná sa o autotrofné organizmy schopné z anorganických molekúl vytvárať organické zlúčeniny (primárna produkcia biomasy). Patria sem sinice, riasy a chemoautotrofné baktérie. Napriek významnosti v ekologickom systéme je táto skupina pre naše účely nedôležitá.

Symbionti

Toto sú mikroorganizmy, ktoré žijú v symbióze s inými organizmami, často rastlinami. Príkladom sú mykorízne huby sprístupňujúce rastlinám vodu a živiny, alebo baktérie, ktoré žijú na koreňoch rastlín a pomáhajú im viazať napríklad dusík z atmosféry. Tento dusík je potom dostupný aj pre rastlinu, čo je obzvlášť dôležité v poľnohospodárstve.

Destruenti

Tieto mikroorganizmy rozkladajú a premieňajú organický materiál na iné, často jednoduchšie zlúčeniny. Baktérie a huby sú obvykle destruenti a hrajú kľúčovú úlohu napríklad v procese kompostovania.

Reducenti

Sú mikroorganizmy, ktoré rozkladajú a premieňajú odumretý organický materiál vzniknutý primárnou produkciou na jednoduché látky, ktoré môžu byť znovu využité v ekosystéme na primárnu produkciu.

Bioremediačné mikroorganizmy

Tieto mikroorganizmy sa používajú na čistenie vody a pôdy od škodlivých látok. Môžu napríklad rozkladať ropu, ťažké kovy alebo iné toxické látky.

 

Čistenie odpadových vôd

odpadova-voda

Mikroorganizmy hrajú zásadnú úlohu pri čistení odpadových vôd. Baktérie a ďalšie mikroorganizmy sú schopné rozkladať organické látky a premieňať ich na neškodné produkty, ako je voda a oxid uhličitý, dusík atď. Niektoré baktérie sú dokonca schopné rozkladať toxické látky. Tento proces je známy ako biologické ošetrenie odpadových vôd a je kľúčovým krokom pri recyklácii vody.

Produkty:

 

Čisté vodné plochy

vodna-nadrz

V jazierkach a iných stojatých vodách mikroorganizmy udržiavajú ekologickú rovnováhu a pomáhajú zachovať čistotu vody. Rôzne druhy baktérií napríklad spotrebúvajú prebytočné živiny, ako je dusík a fosfor, ktoré by inak mohli viesť k nadmernému rastu rias a eutrofizácii. Tiež pomáhajú pri rozklade organickej hmoty, ako je peľ, zvyšky krmív, lístie a detrit.

Konkrétne zmesi týchto rôznych mikroorganizmov pozitívne pôsobia aj na vodné rastliny alebo vďaka špecifickým probiotickým baktériám na zdravie a imunitu rýb.

Produkty:

 

Akvaponia

akvaponia

Ide o systém udržateľného poľnohospodárstva, ktorý kombinuje akvakultúru (chov rýb) a hydroponiu (pestovanie rastlín vo vode). Mikroorganizmy tu hrajú kľúčovú úlohu pri premene odpadových produktov z rýb na živiny pre rastliny.

Baktérie premieňajú amoniak, ktorý je pre ryby toxický, na dusičnany, ktoré rastliny využijú na svoj rast. Vhodné sú taktiež probiotické rybie baktérie zlepšujúce imunitu rýb, zvyšujúce konverziu krmiva a tým aj lepšie prírastky.

Produkt:

 

Odpadové hospodárstvo a kompostovanie

kompostovanie

Kompostovanie je proces, pri ktorom sa organický odpad, ako sú zvyšky jedla a rastlinné materiály, premieňa na bohatý, živinami nabitý kompost. Baktérie a huby sú pre tento proces kľúčové, pretože rozkladajú organický materiál a premieňajú ho na humus. Tento proces je dôležitý nielen pre poľnohospodárstvo, ale aj pre znižovanie množstva odpadu, ktorý končí na skládkach.

Proces premeny organického odpadu na kompost je aeróbny, teda za prístupu vzduchu, a exotermný, ktorý uvoľňuje teplo. Teplota môže dosahovať až 60 °C a je pri nej inaktivovaná schopnosť klíčenia burín a dochádza k zahubeniu rôznych patogénov spôsobujúcich choroby rastlín.

Produkt:

 

Ekologické poľnohospodárstvo

polnohospodarstvo

Mikroorganizmy sú nevyhnutné pre udržateľné poľnohospodárstvo. Pomáhajú v procese biologického rozkladu, ktorý premieňa organické látky, ako sú rastlinné a živočíšne zvyšky, na živiny, ktoré rastliny môžu využiť. Používajú sa baktérie fixujúce dusík a sprístupňujúce rastlinám prvky, ako je fosfor, draslík, síra, vápnik, horčík, zinok a iné, ktoré rastliny z danej pôdnej hmoty inak získať nemôžu.

Veľmi dôležité sú mykorízne huby. Tie pomáhajú rastlinám prijímať živiny a vodu z pôdy tým, že sú v symbióze s koreňmi a prakticky tým až niekoľkonásobne zväčšujú plochu koreňového systému. V poslednej dobe sa začínajú skúmať a na niektorých škodcov používať takzvané bioinsekticídy tvorené práve mikroorganizmami vyskytujúcimi sa prirodzene v pôde.

Pri vyššej dávke dokážu cieleného škodcu aj usmrtiť. Bez toho, že by vznikala rezistencia, bolo potrebné dodržiavať ochrannú lehotu, aby nedochádzalo k ohrozeniu iných živočíchov či k toxickému zaťažovaniu pôdy alebo podzemnej a povrchovej vody.

Mikroorganizmy sa dajú obdobne použiť aj ako prevencia hubových chorôb a plesní. Také biofungicídy, ako sa nazývajú, sú veľmi šetrné k prírode a nemajú žiadny negatívny ekologický dopad a opäť na ne nevznikajú rezistencie.

Produkty:

 

Mikroorganizmy tak hrajú kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch nášho životného prostredia a sú nevyhnutné pre udržateľnosť a zdravie našej planéty. Je dôležité, aby sme si túto ich úlohu uvedomovali a viac ich využívali. Mikroorganizmy môžu nahradiť veľa chemických prostriedkov, ktoré majú negatívny dopad na celý ekosystém, a to nielen lokálny, ale aj globálny.

Preto je krédom firmy Zeleko ponúknuť prírodnú ekologickú účinnú alternatívu bez rizík spojených s chemickými produktmi, ktoré môžu byť veľmi škodlivé pre ostatné živočíchy, vodné zdroje a celý prírodný ekosystém.